Suņi
Foto: Sanita Zivtiņa

Suns ir dzīvnieku valstības pārstāvis, ir pieskaitāms pie zīdītāju klases, suņu dzimtas, vilku ģints, parasto vilku sugas un mājas suņu pasugas.

Šis plēsēju kārtas zīdītājs ir pieradināts vairāk kā pirms 10 tūkstošiem gadu. Suns ir ļoti sens, un pats izplatītākais dzīvnieks un zemes. Vairāku tūkstošgadu garumā suns dzīvo sāns pie sāna ar cilvēku un šodien suns ir ne tikai draugs, bet arī pilnvērtīgs cilvēka partneris. 

Šodien ir zināmas vairāk kā 400 suņu šķirnes, kuras  ievērojami atšķiras cita no citas. Piemēram, augums skaustā var variēt burtiski no dažiem centimetriem (čivava) līdz metram (Vācu dogs, īru vilku suns). Lielākā daļa suņu atšķiras apmatojuma krāsas ziņā, kas apvieno dzeltenus un melnus matus. Šāds krāsojums ir raksturīgs suņu priekštecim - vilkam.  Dažādu mutāciju un selekcijas darba rezultātā suņu apmatojuma krāsas ir kļuvušas stipri vien daudzveidīgākas. Krāsojums var būt visdažādākais – no baltā līdz melnam, ieskaitot daudz un dažādu pelēkās, brūnās, rudās krāsas nokrāsu.

Vidējais suņa dzīves ilgums svārstās 8 līdz 16 gadu robežās, taču dažkārt var būt arī lielāks.